Kiril Metodi Üniversitesi

Üsküp Kiril  Metodi Üniversitesi  

Üsküp Kiril  Metodi Üniversitesi  Makedonya Cumhuriyeti’nin en büyük ve saygın üniversitedir. Adını  “Kiril Alfabesi” nin kurucuları olan Bizanslı kardeşler Kiril ve Metodi ‘ den almıştır ,bünyesinde her yıl 50.000 ‘den fazla öğrenci ve yaklaşık 700 yabancı ülkelerden gelenöğrenci eğitmektedir . Ayrıca, öğretim ve araştırma personeli sayısı 2.390 kişidir, üniversite 300 den fazla kurum tarafından desteklenmektedir.

Öğretim ana dili Makedonca, ancak , Ingilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve azınlık dillerinde yürütülen dersler vardır.

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi‘nin misyonu Dünya çapında kalitesini kanıtlamaktır .Kiril  Metodi Üniversitesi Üsküpün en köklü devlet üniversitesi olmakla birlikte çağımızın getirdiği  her yıl artan yüksek eğitim standartını karşılayabilmektedir ve üniversite faaliyetlerinin tüm alanlarında Avrupa standartlarına uygun şekilde eğitim sistemini yönetir. Bir çok türk öğrencinin ilk seçeneği olan bu eğitim kurumu  bir diğer saygınlık kazanmış kurum olan İştip Üniversitesi ile rekabet içindedir.

Kategori: Haberler.