Makedonyada Eğitim

Makedonyada Eğitim

Türkiye’de öğrencilerin geleceğini belirleyen unsur sınavdan ibaret tutulmuştur. Öğrenciler YGS-LYS’de başarıyı yakalayabilmek ve de hayalini kurdukları bölümlerde okuyabilmek için özel dersler almakta, dershanelere gitmekte bir yandan da okul derslerinde başarılı olmaya çalışmaktadırlar. Bu zorlu maratonda her türlü sosyal faaliyetten uzak kalan öğrencilerin yaşadıkları sınav stresinden ve başarısız olma korkusundan dolayı yaşam kaliteleri ciddi anlamda zarar görmektedir.

İyi bir üniversitede iyi bölümleri kazanıp, okumanın zorlaştığı günümüz Türkiye’sinde öğrencilerin bir kısmı sınavı hiç kazanamamakta, büyük bir çoğunluğu da belli bir puan alıp, sırf bir sene daha sınav stresi yaşamamak için istemediği, iş sahası dar, niteliksiz bölümleri tercih etmektedir. Böyle bir durumda; hem zamanın hem de maliyetin harcandığı bu uzun sürecin sonunda karşılaşılan en büyük sorun da işsizlik sorunudur.

İşte bu noktada yurtdışında eğitim almak öğrenciler için büyük bir fırsat oluşturmaktadır. Birçok ülkede eğitim alma olanağı bulunmakla birlikte özellikle de Makedonya’da eğitim almanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bunların birkaçına değinecek olursak:

Makedonya Avrupa Birliği ön müzakere sürecini tamamlamış bir Balkan ülkesidir. Bu sebeple eğitim standartları ve kalitesi yönünden birçok ülkeden önce gelmektedir. Makedonya’daki üniversitelerden alınan diplomaların Avrupa ülkelerinde geçerliliği bulunmaktadır. Türkiye’de de YÖK tarafından tanınan üniversiteleri bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca Makedonya Avrupa Birliği’ne girdiği zaman eğitim standartlarında ve eğitim kalitesinde ciddi anlamda bir yükselme olacaktır.

Sınav şartı aranmadan, sözel-sayısal-eşit ağırlık gibi bölüm ayrımına bakılmadan sadece lise diplomasıyla eğitim kalitesi yüksek olan hem devlet hem de özel üniversitelere kolayca kayıt olunabilmesi ve öğrencilerin istedikleri bölümlerde eğitim alma imkanının sağlanabilmesi yönünden Makedonya üniversitelerine olan talep her geçen gün artış göstermektedir.

Türkiye’de Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık… gibi bölümleri kazanmak her geçen gün zorlaşırken Makedonya üniversitelerinde düşük harç ücretleriyle sınavsız, şartsız okuma imkanı sunulmaktadır. Makedonya’daki özel üniversitelerin harç ücretleri Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülkenin harç ücretlerinden oldukça düşüktür.

Özellikle; Başkent Üsküp’te bulunan Avrupa Üniversitesi’nde Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı firması farkıyla 1 Temmuz 2013 tarihinde yaptığımız anlaşmayla öğrencilere Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizik Tedavi, Hukuk… gibi bölümlerde eğitim alma olanağı sağlanmıştır. Bu bölümlerin yıllık harç ücretleri 2500 Euro- 4000 Euro olarak belirlenmiştir.

Hem donanımlı akademik kadrosu hem de köklü bir eğitim-öğretim geçmişine sahip olan, İştip şehrinde bulunan Goce Delcev Üniversitesi öğrenci talebinin yoğun olduğu bir diğer üniversitedir. Eğitim dili Makedonca olan bu devlet üniversitesinde hemen hemen bütün bölümlerde eğitim almak mümkündür. Makedonca dil eğitimi üniversitenin kendi dil fakültesinde verilmekte olup, altı aylık bir hazırlık eğitim sürecini kapsamaktadır. Üniversitenin sağlıkla ilgili bölümlerinin yıllık harç ücreti 1500 Euro iken mühendislik, mimarlık v.b diğer bölümlerin harç ücretleri ise 1000 Euro olarak belirlenmiştir.

Böylece öğrenciler istedikleri bir bölümde okuma imkanını bulurken bir yandan da Makedonca dilini öğrenerek donanımlı bir birey haline gelmektedirler. Bunun yanı sıra üniversiteler öğrencilere sosyal aktivite yönünden de birçok alanda hizmet sunmaktadır.

 

Makedonya’da yaşam maliyetlerinin Türkiye ve birçok ülkeye oranla daha uygun olması bu ülkeyi cazipleştiren bir diğer nedendir. Örnek verecek olursak: Ekmeğin fiyatı:1 TL,     Dana Etinin Fiyatı:12 TL, Zeytin Yağının Fiyatı:2 TL, Şekerin Fiyatı:1.20 TL v.b gibiyken öğrenciler otobüsle sınırsız ulaşım için 20 Euro karşılığında kartlar alabilmektedir.

 

Barınma konusunda da alternatifi çok olan bu ülkede hemen hemen her üniversitenin kendine ait yurtları bulunmaktadır. Devlet yurtlarının aylık ortalama ücreti 45-50 Euro arasında değişmekteyken; özel yurtların aylık ortalama ücreti ise 150 Euro civarındadır. Yurtta kalmak istemeyip evde kalmayı tercih eden öğrencilerimiz için danışmanlık hizmetimiz doğrultusunda anlaşmalı olduğumuz emlakçılar aracılığıyla istedikleri kriterlerdeki evleri öğrenciler henüz Makedonya’ya gitmeden ayarlamaktayız. Evlerin aylık kira bedeli ortalama 250-300 Euro civarında olup, tutulan evler merkezde ve de çok lüks ise fiyatı 400 Euro’yu bulmaktadır. Bu kira bedellerinin içinde doğal gaz, elektrik, su, internet gibi masraflar da bulunmakta olup; bunar dayalı döşeli evlerdir.

Kategori: Haberler.