Makedonyada Eğitim

Makedonyada Eğitim

Öğrenciler lise veya meslek lisesi diplomaları ile istedikleri bölümde , İngilizce, Makedonca ve Arnavutça Makedonyada eğitim alabilmektedirler.

Makedonya ülkesinin çok yakın bir zamanda AB üyesi olması beklenmektedir. Makedonyada eğitim Avrupa standartlarındadır. Makedonya LGS veya LYS  şartı olmamasından dolayı son yıllarda Avrupa’da en çok tercih edilen ülkedir.

Makedonyada eğitim için lise veya dengi okul mezunu olmak yeterlidir.

Makedonyada lisans tamamlama

Türkiye’de 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları kendi bölümlerinde Makedonyada lisans tamamlama programına katılabilirler. Meslek yüksekokulu mezunları önce Makedonyada üniversite hazırlık dil eğitimi almaları gerekir. Yurtdışındaki diğer lisans tamamlama programları için eğitim uzmanlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

Makedonyada Hazırlık Dil Okulu

Makedonyada eğitim , İngilizce, Makedonca dillerinde eğitim verilmektedir. Makedonya Avrupa Üniversitesi’nde okumak isteyen öğrenciler Eğitimi dilinde olduğu için direk 1. Sınıftan başlarlar. olarak Diş hekimliği, Eczacılık, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ve Hukuk eğitimi alabilirsiniz. Makedonca veya İngilizce eğitim alacak öğrencilerde hazırlık dil eğitimi almaları gerekir. Hazırlık iki sömestır olmaktadır.

Makedonya eğitim bölümleri , İngilizce ve Makedocadır. eğitim alacak öğrenciler hazırlık eğitimi almazlar. İngilizce olan bölümlerde,Uluslararası IELTS veya TOEFL gibi ingilizce yeterlilik belgesi olan öğrenciler Makedonyada üniversiteleri 1. Sınıfına doğrudan kayıtlarını yapabilirler.

Makedonyada Eğitim Başvuruları

Makedonyada eğitim başvurularımız tüm sene boyunca devam eder. Makedonya üniversiteleri kabul belgesi 4-5 haftada alınmaktadır. Makedonya öğrenci vizesi de 4-5 haftadır. Öğrencilerin Makedonyada eğitim alabilmesi için 8-10 haftaya ihtiyaçları bulunmaktadır.Bu süreler kesin olmamakla beraber değişebilmektedir.

Makedonyada eğitim Başvuru ve Kayıt Belgeleri

Tüm belgeler Valilik veya kaymakamlık’ta  apostil yapılmalıdır.

 1. LİSE DİPLOMASI; Lise Diploması aslı ve Noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 2. PASAPORT FOTOKOPİSİ; Pasaportun resimli olan bölümün fotokopisi. (En az 2 yıl süreli )
 3. TRANSKRIPT; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli
 4. SAĞLIK RAPORU;  Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, ve HIV negatif ibaresi yer almalıdır. Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli
 5. NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİNüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 6. FOTOGRAF; 7 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 7. ADLİ SİCİL KAYDI; Vilayet makamından apostilli
 8. TAAHÜTNAME; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından apostilli

NOT: Apostil mührü Valilik veya Kaymakamlık makamlarında basılan bir mühürdür.

Belgenin yurt dışında üst makamlarda geçerliliğinin olmasını sağlamaktadır.


Makedonyada Eğitim Şartları

Makedonyada eğitim almak için meslek lisesi veya lise mezunu olmak yeterli olmaktadır. Makedonyada dışındaki herhangi bir dilde üniversite okuyacak olan öğrenciler ,üniversite dil hazırlık okula devam ederler. Başarılı olduklarında İstedikleri bölümde Makedonyada eğitim alabilirler.

Makedonyada Eğitim Puanları

Makedonyada Eğitim Puanları yoktur. Makendonyada Eğitim için diploma yeterli olmaktadır.

Makedonyada Eğitim LGS-LYS

Makedonyada eğitim için LGS-LYS şartı aranmamaktadır.

Makedonya Üniversiteleri YÖK Denklik

Makedonya üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.Diplomalar Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerlidir.

Makedonyada Eğitim Bölümleri

Makedonyada eğitim bölümleri Tükçe, İngilizce, Arnavutça ve Makedoncadır. Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon okuyacak öğrenciler hazırlık eğitimi almdan doğrudan birinci sınıfa yazılırlar.İngilizce okuyacak öğrenciler, IELTS 6,5 veya TOEFL IBT 79 gibi İngilizce uluslar arası yeterlik belgesi olan öğrenciler Makedonya üniversiteleri 1.sınıfa doğrudan başlayabilirler.Makedonca ve Arnavutça bölümler için Makedonyada Üniversite hazırlık eğitimi alınmalıdır.

Makedonyada Beslenme Giderleri, Makedonyada Yurtlar, Evler, Makedonyada Ulaşım

Makedonyada beslenme giderleri 200-250 € arasındadır. Makedonyada eğitim alan öğrenciler gıda malzemelerini marketlerden temin etmektedirler. Makedonyada yurtların yakınlarında büyük marketler bulunmaktadır.

Makedonyada üniversitelerin kampüs yurtları bulunmaktadır. Yalnız her üniversite yabancı öğrencilere yurt imkanı sağlamamaktadır. Makedonyada Yurtların fiyatları 60-150 € arasındadır. Makedonyada eğitim alan öğrenciler 2-3 arkadaş ile birlikte Makedonyada ev kiralayabilirler. Makedonyada ev kiraları 300-350 € arasındadır.Bu fiyatlar kişiden kişiye ve tutulacak evin lüksüne,semtine ve bulunduğu konuma göre değişmektedir.

Makedonyada öğrenciler ulaşım için aylık abone kartı kullanmaktadır. Makedonyada ulaşım dolmuş ve otobüs ile yapılmaktadır. Makedonyada Yurtlar- Üniversiteler arasında ulaşım sıkıntısı yoktur.

Makedonyada Eğitim Ücretleri

Makedonyada eğitim ücretleri üniversiteden üniversiteye, bölüme ve bölümün diline göre değişmektedir. Makedonyada eğitim 1000-4000 Euro arasındadır.

Makedonyada eğitim ücretleri lisans bölümlerine göre , İngilizce veya Makedonca dillerinde değişkenlik göstermektedir. Makedonya Üniversiteleri ücretleri Makedonca tıp bölümünde 1000 – 3000 arasında değişmektedir. Diş Hekimliği Fakültesi 4000 Euro, Eczacılık Fakültesi 4000 Euro, Hukuk Fakültesi 2500 Euro, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi 2500 Euro’dur.

 

Makedonya Üniversiteleri’ne  Yatay Geçiş, Transfer

Türkiye’ de örgün 4 yıllık üniversite eğitimine devam eden öğrenciler isterlerse Makedonya’ya  yatay geçiş yapabilirler.

Makedonya’ya yatay geçiş (transfer) sonrası Makedonca, İngilizce veya Arnavutça gibi dillerin hazırlık sınıfına devam ederler. Başarılı olduktan sonra lisans bölümlerine devam edebilirler. Öğrencilerin Türkiye’de aldıkları dersleri Makedonya Üniversitelerinde saydırabilirler. eğitim alacak öğrenciler ise hazırlık eğitimi almadan direk lisansa başlayabilirler.

Makedonya Yüksek Lisans

Makedonya Yüksek Lisans başvuru tarihleri Tüm sene boyunca devam etmektedir. Makedonya Yüksek Lisans eğitim süresi 1 – 1,5 yıl arasında değişmektedir.

Makedonyada Yüksek Lisans yapmak için lisans diploması yeterlidir. Lisans mezuniyet derecesi önemli değildir. Makedonya Yüksek Lisans bölümleri , İngilizce veya Makedonca verilmektedir.

Makedonyada Para Birimi, Makedonyada Banka

Makedonyada Para Birimi Dinar’dır.

Makedonyada Üsküpte Halkbank ve Ziraat Bankası şubeleri vardır. Öğrenciler diğer Makedonya bankalarında da hesap açtırabilirler. 

Makedonyada Askerlik Tecili

Makedonyada eğitim öğrencileri hazırlık dil okulu sırasında max 2 yıl, 29 yaşına kadar askerlik tecili yaptırabilirler. Lisans eğitimi sırasında max 6 yıl, 29 yaşına kadar askerliklerini tecil yaptırabilirler.

Makedonya’da askerlik tecil işlemleri T.C. Makedonya Konsolosluğunda yapılmaktadır.

 

 

MAKEDONYA ÜNİVERSİTELERİ

 

ÜSKÜP ÜNİVERSİTELERİ

 • ·      MAKEDONYA AVRUPA ÜNİVERSİTESİ
 • ·      ÜSKÜP KİRİL METODİ ÜNİVERSİTESİ
 • ·      FON ÜNİVERSİTESİ
 • ·      AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ
 • ·      GÜNEYDOĞI AVRUPA ÜNİVERSİTESİ

 

İŞTİP ÜNİVERSİTELERİ

 • ·      GOCE DELCEV ÜNİVERSİTESİ

 

BİTOLA ÜNİVERSİTELERİ

 • ·      MANASTIR ÜNİVERSİTESİ

 

KALKANDELEN ÜNİVERSİTELERİ

 • ·      TETOVA ÜNİVERSİTESİ

 

MAKEDONYA ÜNİVERSİTELERİ

VE DAHA NİCE SORULARINIZ İÇİN EN DOĞRU BİLGİYİ ANADOLU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI EĞİTİM UZMANLARI’NDAN ALIN…

ANADOLU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI KALİTESİ VE FARKIYLA TANIŞIN….

Kategori: Haberler.