Makedonya Eğitim Hakkında Bilgiler

Makedonya Eğitim Hakkında Bilgiler

 

Makedonya, kültürel bakımdan bize çok yakın bir ülke olmakla birlikte; balkanların en şirin ülkesidir. Makedonya , tarihi ve kültürel zenginlikleri bol olan bir ülkedir.

Makedonya eğitim sistemiAvrupa eğitim sistemine uygun ( Bologna Sözlemesi ) dolayısıyla Devlet Üniversitelerinin tamamı, özel üniversitelerin ise bir kısmı ülkemiz Yüksek Öğretim Kurulunca (YÖK) tanınmakta. Alınan diplomalar AB ülkelerinde geçerli.

Başkent Üsküp’te olan Kiril Metodi Üniversitesi 80 yıllık bir geçmişe sahip. Manastır Üniversitesi olarakta bilinen Kliment Ohridski Üniversitesi 40 yılı aşkın bir süredir eğitim vermektedir. Kısaca UKLO olarak bilinir. 2007 yılında kurulan İştip- Goce Delcev üniversitesi 2009  yılında ülkemiz yüksek öğretim kurulu tarafından tanınmış ve akreditasyonu kabul edilmiştir. Bu üniversitemizde de Tıp ve diğer bütün bölümler mevcutturTetova Devlet Üniversitesi;  Kalkandelen-Tetovada bulunuyor, eğitim dili Arnavutça, bu üniversite de Tıp, Eczacılık, Diş hekimliği ve diğer bütün bölümler mevcut. Özel Üsküp Amerikan Üniversitesi de Üsküpte kurulmuş özel üniversitedir. Bazı bölümlerde İngilizce eğitim mevcuttur. Üsküpte bulunan Avrupa Üniversitesi , eğitim dili Makedonca, İngilizce ve dirÜniversitedeki lisans bölümleri; Diş Hekimliği; Eczacılık, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ve Hukuk ve uzaktan eğitim Yüksek Lisans Programları; Ekonomi Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Siyasi Bilimler Fakültesi, Bilişim Fakültesi, Moda ve Dizayn Fakültesi, Dedektiflik ve Kriminoloji Fakültelerinde ki programlarda yapılmaktadır.

Güney Doğu Avrupa Üniversitesi; Kalkandelen- Tetova da bulunuyor, özel üniversitedir ve eğitim dili İngilizce. Kısaca SEEU olarak bilinir.

Makedonya üniversiteleri tamamı  Bologna uyumludurECTS (Kredi Transfer Sistemi) uygulamaktadır. Bu nedenle önlisans mezunları Makedonyada Lisans tamamlama imkanı buluyor. Buda Tekniker arkadaşlarımız için büyük bir fırsat.

Makedonyada eğitim ücretleri gerek ülkemize ve gerekse birçok ülkeye kıyasla çok daha uygun. Öyle ki, Türkiye de dershane ücreti kadar bir ücret ile Makedonya da Tıp eğitimi, eczacılık eğitimi, diş hekimliği eğitimi dahil bütün bölümleri sınav stresi olmadan okuyabilmeniz mümkün.

 

Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği bölümleri 1000 € ile 4000 € arasında değişmektedir. Mühendislik bölümleri yıllık 1000 € ile 3000 € arasındadır.

Makedonya’da Tıp eğitimi 6 yıl, Eczacılık bölümü 4 yıl ve Diş Hekimliği bölümü 5 yıl. Mühendislik ve diğer bölümler ise 4 yıl.  İlk yıl üniversite eğitimi öncesinde Makedonyada  hazırlık eğitimi alınması gerekiyor .

Makedonyada eğitim almak için ilk yıl sadece hazırlık eğitim ücreti ödenir.  eğitim veren üniversitelerde hazırlık yılı yoktur, bu üniversitelerimizi tercih eden öğrencilerimiz 1.sınıftan başlar eğitime. Hazırlık eğitim  ücreti üniversiteye göre değişmektedir. Hazırlık yılında bu ücretin dışında ilgili okula başka  herhangi bir ücret  ödenmez. Hazırlık yılından sonra tercih edilen bölüme göre üniversitenin belirlediği eğitim ücreti ödenir. Eğitim ücreti 1.dönem başında ve 2. Dönem başında  ödenir ve iki taksittir.

Kategori: Haberler.